Ραντεβού το 2017 για την κορυφαία αθλητική διοργάνωση στη Βόρεια Ελλάδα!

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ

Το Σάββατο 28 και την Κυριακή 29 Μαΐου 2016 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία με πάνω από 300 συμμετοχές συνολικά, το 3ο Porto Carras Half Marathon powered by Xterra Greece!
Μια διοργάνωση με δράση, έντονο αθλητικό πνεύμα, ευγενή άμιλλα και εθελοντισμό υπό την αιγίδα της Κοινωφελούς Δημοτικής Επιχείρησης του Δήμου Σιθωνίας και του Τουριστικού Οργανισμού Χαλκιδικής, τις πλούσιες χορηγίες και  τις ατέλειωτες παροχές σε εγκαταστάσεις και προσωπικό του Porto Carras Grand Resort.

porto_carras_halfΗ επίσημη αυλαία για το 3ο Porto Carras Half Marathon άνοιξε το Σάββατο στις 17:30 το απόγευμα στο μοναδικής ομορφιάς, πολυτελές Porto Carras Grand Resort στη Σιθωνία Χαλκιδικής με τους αγώνες τρεξίματος 21,10 & 5 χιλιομέτρων με σημείο έναρξης τη βραβευμένη με το διεθνές σήμα της Γαλάζιας Σημαίας Porto Carras Μαρίνα, όπου δρομείς όλων των ηλικιών από την Ελλάδα και το εξωτερικό, πήραν εκκίνηση στον αγώνα.

Οι συμμετέχοντες είχαν την μοναδική ευκαιρία να τρέξουν σε πανέμορφες διαδρομές δίπλα στη θάλασσα, στο εκπληκτικής ομορφιάς τοπίο που περιβάλει τις εγκαταστάσεις του Porto Carras Grand Resort.

Η ξεχωριστή διαδρομή του αγώνα μέσα στο πευκόφυτο περιβάλλον στους ιδιωτικούς κολπίσκους του Porto Carras τους γνωστούς και ως «λιμανάκια», άφησε εντυπωσιασμένους όλους τους αθλητές αφού κατά μήκος της διαδρομής απολάμβαναν μοναδικές εικόνες του Τωροναίου Κόλπου κάτω από τα μαγικά χρώματα του δειλινού.

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, ο Darko Pop Acev από την FYROM στους άνδρες και η Αλεξάνδρα Μανώλη στις γυναίκες, ήταν αυτοί που πέρασαν πρώτοι την γραμμή του τερματισμού.

Στα 10 χιλιόμετρα στους άνδρες την πρώτη θέση κατέκτησε ο Γιώργος Γεωργόπουλος, ενώ στις γυναίκες την καλύτερη επίδοση σημείωσε η Ασημακόπουλου Παναγιώτα.

Στη μεγάλη απόσταση των 21 χιλιομέτρων με μάχη μέχρι τα τελευταία μέτρα, νικητής αναδείχθηκε ο Γιώργος Αντωνόπουλος, ενώ στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Αλεξάνδρα Τσαχτσάνη.

Η πρώτη ημέρα έκλεισε με τις επίσημες απονομές στην μαρίνα του συγκροτήματος παρουσία της Αντιπροέδρου του Κτήματος Πόρτο Καρράς Υλιάνας Στέγγου, η οποία μεταξύ άλλων δήλωσε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που για 3η συνεχή χρονιά διοργανώνουμε το Porto Carras Half Marathon στις αθλητικές εγκαταστάσεις μας και στις μοναδικές περιπατητικές διαδρομές μας. Στόχος μας είναι η διοργάνωση να αποτελέσει θεσμό στη Βόρεια Ελλάδα και παράλληλα να τονώσουμε την περιοχή ως προορισμό ανάπτυξης αθλητικού τουρισμού, βασιζόμενοι και στις ιδανικές κλιματικές συνθήκες της περιοχής της Χαλκιδικής. Είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι για τη θερμή ανταπόκριση που έχουμε λάβει από ερασιτέχνες και επαγγελματίες αθλητές από τη Βόρεια Ελλάδα και όχι μόνο, οι οποίοι δίνουν το παρών πλέον κάθε χρόνο και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Παράλληλα, δώσαμε την ευκαιρία στους επισκέπτες να απολαύσουν ένα γεμάτο διήμερο, γνωρίζοντας το μεγαλύτερο βιολογικό αμπελώνα της χώρας, στο Κτήμα Πόρτο Καρράς , στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Ανοιχτές Πόρτες 2016». Κλείνοντας, θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους νικητές, σε όλους τους συμμετέχοντες αλλά και τους εθελοντές που ακούραστα μας στηρίζουν

Όλοι οι αθλητές έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις τόσο για τις διαδρομές του αγώνα όσο και για το επίπεδο της διοργάνωσης και έδωσαν ραντεβού για το Porto Carras Half Marathon το 2017.

Κυριακή 29 Μαΐου

Ιδανικές καιρικές συνθήκες περίμεναν τους αθλητές που συμμετείχαν στον κολυμβητικό αγώνα την Κυριακή στις 10:00 το πρωί. Η παραλία του Porto Carras από νωρίς γέμισε με αθλητές και θεατές στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο μπροστά από το ξενοδοχείο Porto Carras Sithonia 5*. Η γραμμή τερματισμού είχε στηθεί έξω από το νερό και οι αθλητές έπρεπε να διανύσουν μια συγκεκριμένη επισημασμένη απόσταση στην παραλία για να τερματίσουν.

Υπό τον ήχο δυνατής μουσικής και το χειροκρότημα των χιλιάδων λουομένων της παραλίας, δόθηκε η εκκίνηση των τριών αποστάσεων.

Έλληνες και ξένοι αθλητές γέμισαν με χρώμα τα πεντακάθαρα νερά της θάλασσας του Porto Carras.

Στα 1.000 μέτρα του αγώνα στους άνδρες, πρώτος τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Λεονταρίδης, ενώ στις γυναίκες τον αγώνα κέρδισε, η Φωτεινή Καφετζή. Στην κατηγορία με στολή νικητής αναδείχθηκε ο Θάνος Κασάπης.

Στα 2.500 μέτρα νικητής αναδείχθηκε ο Χριστόφορος Αγγούρας. Στην κατηγορία με στολή στους άνδρες, πρώτος τερμάτισε ο Παναγιώτης Σιούτας ενώ στις γυναίκες την πρώτη θέση και τέταρτη θέση γενικής κατέκτησε η Ζωή Γείτονα!

Στα 5.000 μέτρα, τη μεγάλη απόσταση του αγώνα, νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Ιωάννης Ανδρεάδης. Στην κατηγορία με στολή, πρώτος αναδείχθηκε ο Ιωάννης Βαμβακίδης στους άνδρες και η Βιολέττα Διαλετάρα στις γυναίκες.

Η ημέρα έκλεισε με τις επίσημες απονομές του αγώνα στην παραλία του ξενοδοχείου Porto Carras Sithonia 5*.

Το “παρών” στις τρεξιματικές και κολυμβητικές διαδρομές έδωσαν δεκάδες άτομα, μικροί και μεγάλοι και στο τέλος ανανέωσαν το ραντεβού για τον Μάιο του 2017 με το 4ο  Porto Carras Half Marathon powered by Xterra Greece. Όλοι όσοι συμμετείχαν πήραν μετάλλια και αναμνηστικά T-shirts.

Την εκδήλωση υποστήριξαν ως αρωγοί η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης, το Λιμενικό και η Porto Carras Marina.